Orszak Trzech Króli 2022

Orszak Trzech Króli

6 stycznia w Kościele katolickim obchodzone jest święto Objawienia Pańskiego potocznie zwane świętem Trzech Króli. Tego dnia ulicami wielu polskich miast przemieszczają się barwne orszaki i odbywają rozliczne towarzyszące temu wydarzeniu atrakcje. Święto Trzech Króli wprowadza nas w karnawał.

Czym jest Orszak Trzech Króli?

Orszak Trzech Króli jest formą ulicznych jasełek, opartych na historii wędrówki Trzech Króli. Pierwsze Orszaki Trzech Króli zorganizowano w latach 2009 - 2010 w Warszawie i w Toruniu. Z czasem barwne widowisko zyskiwało coraz większą popularność, urządzało je coraz więcej miast w Polsce i zagranicą. Współcześnie Orszaki Trzech Króli zaliczane są do największych jasełek na świecie. Jest to inicjatywa lokalnych wspólnot oparta na wolontariuszach, a patronaty nad nią obejmują przedstawiciele samorządu i hierarchia kościelna.

Jak przyjąć księdza po kolędzie?

ksiądz po kolędzie

Tradycyjnie jak z każdym początkiem roku księża zaczynają informować w ogłoszeniach parafialnych o "chodzeniu po kolędzie". Kolęda, czyli wizyta duszpasterska u poszczególnych rodzin parafialnych odbywa się zawsze w styczniu (w 2022 z powodu ciągle trwającej pandemii może to wyglądać inaczej w poszczególnych parafiach). W tym okresie przeważnie kancelaria parafialna nie pracuje w wyznaczonych godzinach, a parafianie proszeni są, aby sprawy załatwiać u księdza bezpośrednio po mszy świętej.

W ogłoszeniach parafialnych ksiądz informuje które miejscowości (ewentualnie jakie ulice) będą odwiedzane przez księży w wyznaczonym dniu stycznia (przeważnie od poniedziałku do piątku, czasem w sobotę). Już coraz rzadziej spotyka się kierowanie do parafian przez księdza prośby o zorganizowanie transportu, czyli aby odebrać księdza spod parafii i zawieść na miejsce odbywania się danego dnia wizyty duszpasterskiej. Nowi parafianie w parafii proszeni są, aby powiadomili po mszy świętej, że chcą przyjąć księdza lub ewentualnie sami zaprosili go dnia kiedy będzie odbywać się kolęda.

Msza w TV - Msze św. w telewizji - Transmisja na żywo 📺 - styczeń 2022

msza w telewizji

Msza święta w TV 🙏  (transmisje na żywo mszy św. w telewizji). Warto zaznaczyć, że msza św. o godzinie 7:00 na TVP1 i TVP HD transmitowana jest każdego dnia tygodnia. Również w tygodniu msza św. jest transmitowana w Telewizji Trwam o godzinie 13:30.

Transmisje mszy świętych w styczniu 2022 roku. Obejrzyj mszę online lub w telewizji jeśli nie możesz uczestniczyć we mszy odprawianej w kościele.

Msza w TV 15 stycznia 2022 (sobota)

• 7:00 - TVP 1 - Msza św. z Jasnej Góry
  • 7:00 - TV Republika - Msza św. z Jasnej Góry
  • 13:30 - TV Trwam - Msza św. z kaplicy na Jasnej Górze

Msza w TV 16 stycznia 2022 (niedziela)

• 6:40 - Msza św. na TVC
  • 7:00 - TVP 1 - Msza św. transmitowana z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
  • 7:00 - TV Republika - Msza św. z Jasnej Góry
  • 7:00 - antena TV - Msza św. z Jasnej Góry
  • 9:00 - polsat news - Msza św.

Dni wolne od pracy 2022

dni wolne od pracy 2022

W 2022 roku wypada 13 dni wolnych od pracy. W te dni obchodzimy następujące święta.

• 1 stycznia (sobota)  - Nowy Rok
  • 6 stycznia (czwartek) - Trzech Króli
  • 17 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
  • 18 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja (niedziela) - Święto Pracy
  • 3 maja (wtorek) - Święto Konstytucji 3 Maja
  • 5 czerwca (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
  • 16 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
  • 15 sierpnia (poniedziałek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada (wtorek) - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (pi

Msza online - Msze święte na żywo - Transmisje mszy świętych

Msza onlinetransmisja mszy świętych w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Jasna Góra, Watykan, z Bazyliki Licheńskiej, z Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, Chełma, Kołobrzegu i innych. Oglądaj mszę przez Internet.

Msze święta online

Coraz więcej parafii w czasie pandemii zaczęło transmitować na żywo z kościołów parafialnych msze święte. Najczęściej poprzez serwis YouTube. Oczywiście ciężko mówić o tym, aby "msza online" mogła zastąpić uczestnictwo osobiste w kościele, ale jednak jest to rozwiązanie dobre dla osób nie mogących z różnych powodów odwiedzić kościół osobiście szczególnie w niedzielę.

Cytaty z Biblii

Przedstawiona lista cytatów z Biblii będzie sukcesywnie powiększana. Jeśli chcesz możesz umieścić w komentarzu fragment tekstu z Biblii który dla Ciebie ma szczególne znaczenie. Zapraszamy do czytania cytatów biblijnych.

Cytaty z Biblii o miłości

Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.

Życzenia noworoczne 2022

życzenia noworoczne 2022

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok niosą ze sobą wartości tradycyjne i religijne. Nie przegapcie duchowej esencji tych wydarzeń. Podzielcie się z najbliższymi serdecznymi życzeniami na Nowy Rok z głębszym przesłaniem, które wasza rodzina, znajomi i przyjaciele mogą rozważyć.

Życzenia bożonarodzeniowe, życzymy na Boże Narodzenie

życzenia bożonarodzeniowe

Życzenia na Boże Narodzenie

Już w początkowych dniach grudnia niektórzy myślą o tym jakie życzenia bożonarodzeniowe wyślą najbliższym. Często szukamy tekstów życzeń bożonarodzeniowych, które będą mądre, ciekawe, oryginalne, a przede wszystkich były życzeniami religijnymi, duchowymi. Tuż przed samym Bożym Narodzeniem szukamy bardziej życzeń krótkich nadających się do wysłania w wiadomości SMS. Poniżej przedstawiamy 10 oryginalnych życzeń na Święta Bożego Narodzenia.