Boże Ciało - co to jest za święto, kiedy wypada?

Boże Ciało czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest jednym z najważniejszych świąt katolickich. Ma charakter ruchomy, obchodzi się je 60 dni po Wielkanocy, w pierwszy czwartek po święcie Trójcy Świętej. W 2023 roku wypada 8 czerwca w czwartek. Zostało ustanowione w średniowieczu przez papieża Urbana IV. W owych zamierzchłych czasach przyjęto też dogmat o transsubstancjacji czyli przemianie podczas Mszy Świętej chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Święto Bożego Ciała upamiętnia właśnie ową rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii. 

Boże Ciało

 

Najbardziej charakterystycznym elementem obchodów Bożego Ciała jest procesja, podczas której przenoszone są w monstrancji konsekrowane Hostie. Symbolizują one obecność Jezusa. Trasy procesji wiodą ulicami często specjalnie udekorowanymi, zwłaszcza w miejscach oznaczonych jako ołtarze na Boże Ciało. Ołtarze te, których powinno być na trasie procesji cztery, są tradycyjnie zdobione przez wiernych m.in. kwiatami, wizerunkami świętych, figurami Jezusa i Maryi, zielonymi gałązkami i białymi obrusami. Zgodnie z decyzją Konferencja Episkopatu Polski z 17 lutego 1967 r., wprowadzono w Polsce nowe modlitwy przy każdym ołtarzu na drodze procesji Bożego Ciała oraz czytania Ewangelii tematycznie związane z Eucharystią. W procesji uczestniczą duchowni, zakonnicy, parafianie oraz dzieci pierwszokomunijne sypiące z koszyczków płatki kwiatów przed niesioną konsekrowaną Hostię i w ten sposób tworząc kwiatowy kobierzec. Wierni przemierzają ulice miast i wsi, przy akompaniamencie śpiewów, modlitw oraz dźwięku dzwonów. Ważnym aspektem Bożego Ciała jest również adoracja przez wiernych Jezusa obecnego w konsekrowanych Hostiach. Adoracja polega na skupieniu się, modlitwie, uwielbieniu i oddaniu czci Jezusowi. Obchody Bożego Ciała w Polsce mają także swoje lokalne tradycje. W niektórych regionach Polski, wierni biorący czynny udział w procesji. np. poprzez niesienie obrazów, baldachimu czy sypanie kwiatków, noszą tego dnia regionalny strój ludowy. 

 

Bezpośredni związek ze świętem Bożego Ciała mają objawienia Julianny z Cornillon, których jak głosi tradycja hagiograficzne miała doświadczyć w 1245 roku. Ukazał się jej Chrystus i w widzeniu wezwał do ustanowienia święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Św. Julianna w ikonografii przedstawiana jest w stroju siostry augustianki z nieodłącznymi atrybutami monstrancji i kielicha mszalnego. Objawienia Julianny Cornillon należą do kluczowych wydarzeń, które przyczyniły się do rozwoju kultu Najświętszego Sakramentu i ustanowienia uroczystości Bożego Ciała.

 

Święto Bożego Ciała skupia się wokół tajemnicy Eucharystii, największego daru który Jezus zostawił wiernym. Procesje, adoracje i modlitwy podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, są sposobem na umocnienie więzi z Chrystusem, na odnowienie duchowej więzi z Bogiem i na wzajemne jednoczenie się wierzących.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy?

Jest to święto nakazane, więc katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. W Polsce dzień Bożego Ciała jest ustawowo wolny od pracy.