Rok, okres liturgiczny

Okres liturgiczny (rok liturgiczny) dzielony jest na kilka części. Rok w kościele katolickim nie jest liczony bynajmniej od 1 stycznia, ale od Pierwszej Niedzieli Adwentu. Podzielony jest na takie okresy jak: Adwent, Boże Narodzenie, Okres zwykły, Wielki Post, Triduum Paschalne, Okres wielkanocny, Okres zwykły (trwa najdłużej).

Okres liturgiczny - Adwent

Adwent to początek okresu liturgicznego. W 2023 roku wypada w niedzielę 3 grudnia. Trawa do Wigilii Bożego Narodzenia, czyli do 24 grudnia. W okresie Adwentu obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych. Tylko w trakcie mszy wotywnej o NMP obowiązuje kolor biały. A adwencie odprawiane są msze wotywne zwane inaczej roratami.

Okres liturgiczny - Boże Narodzenie

Po Adwencie następuje okres Bożego Narodzenia. Rozpoczynają go nieszpory Narodzenia Pańskiego. Trwa do Święta Chrztu Pańskiego. W 2024 to niedziela 7 stycznia. Boże Narodzenie to czas obowiązywania szat liturgicznych w kolorze białym. Kolor biały w Kościele traktowany jest jako znak dziewictwa, świętości, radości. Po Bożym Narodzeniu następuje okres zwykły który trwa do Środy Popielcowej.

Okres liturgiczny - Wielki Post

Wielki Post to kolejna cześć roku liturgicznego.  Rozpoczyna się od Środy Popielcowej. W 2024 roku Środa Popielcowa (posypywanie głów popiołem) wypada 14 lutego. Wielki Post to okres pokuty, nawrócenia, przygotowania do Triduum Paschalnego. Trwa do Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W czasie Wielkiego Postu obowiązuje fioletowy kolor szat liturgicznych z pewnymi wyjątkami. W Święto Świętego Józefa (19 marca) wykorzystywany jest biały kolor szaty liturgicznej. Tak samo 25 marca w Święto Zwiastowania Pańskiego. W IV Niedzielę Wielkiego Postu (w 2024 jest to 10 marzec) stosowany jest różowy kolor szaty. W niedzielę Męski Pańskiej obowiązuje czerwony kolor szaty. Bardzo ważnymi elementami Wielkiego Postu są Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale.

Triduum Paschalne

Triduum Paschalne to najważniejszy czas dla Kościoła katolickiego w całym roku liturgicznym. To czas przeżywanie Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana.  Jezusa. Triduum Paschalne rozpoczyna Msza Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek), a kończą II Nieszpory Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. To nieprzerwana uroczystość trwająca przez 3 dni.

Okres liturgiczny - Wielkanoc

Okres wielkanocny rozpoczyna się od niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego (w 2024 roku jest to niedziela 31 stycznia). Okres ten zamyka Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W 2024 roku jest to niedziela 19 maja. W tym czasie obowiązuje biały kolor szat liturgicznych. Jest czasem radości ze Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Okres zwykły

Okres zwykły następujący po okresie wielkanocnym trawa do Adwentu. Najczęstszym kolorem szaty liturgicznej jest kolor zielony. Początek tego czasu jest poniedziałek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego.