Biały Tydzień – co to jest, ile trwa, czy jest obowiązkowy?

Biały Tydzień

Celebracja Pierwszej Komunii Świętej przeciąga się na cały tydzień. Przez kolejne siedem dni dzieci uczestniczą we mszy świętej. Przychodzą w strojach komunijnych, które przeważnie są białe, stąd też nazwa Biały Tydzień.

O tym kiedy rozpoczyna się i kończy Biały Tydzień, dzieci są informowane przez księdza lub katechetkę. Tutaj terminy są indywidualne dla każdej parafii. Czasem w zakres białego tygodnia wchodzi też nabożeństwo majowe, które odbywa się przed mszą świętą. Bywa też, że Biały Tydzień jest skrócony do symbolicznych kilku dni.

 

Biały Tydzień formalnie nazywany jest okresem oktawy komunijnej. Pomaga dzieciom, które pierwszy raz w pełni uczestniczyły w Eucharystii, wdrożyć się w przeżywanie odpowiednie sakramentu i zrozumieć jego wagę. Analogicznie do pierwszych chrześcijan, którzy jako nowi członkowie Kościoła przywdziewali białe szaty, a symbolizowały one zjednoczenie z Chrystusem. Msze święte Białego Tygodnia na ogół są przystosowane specjalnie dla dzieci. Często zawierają zaakcentowane momenty wspólnego modlenia się na głos i  śpiewania z elementami zabawy. Oprawa mszy jest zbliżona do tej pierwszokomunijnej, najczęściej też przez cały ten czas kościół jest przystrojony jak na uroczystości pierwszej komunii. Dzieci są angażowane w przebieg mszy, czytają czytania, odczytują intencje, śpiewają psalmy, przynoszą dary itp.

Okres białego tygodnia jest też okresem wyciszenia, refleksji nad sakramentem Eucharystii oraz okazją do pogłębienia wiary, więc nie należy go pomijać i powinno się w nim uczestniczyć obowiązkowo.