Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 2021

15 sierpnia 2021 r. obchodzimy  uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to jedno z najstarszych świąt maryjnych. Znane było już w V wieku w Syrii i Palestynie. Dogmat o tym, że Maryja została wzięta do nieba z ciałem i duszą, ogłosił papież Pius XII w roku 1950. Potocznie uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny określa się świętem Matki Boskiej Zielnej. Tradycja ludowa głosi, że gdy apostołowie przyszli do grobu Maryi, to nie znaleźli w nim ciała, a zioła i kwiaty, których pięknych zapach unosił się ku niebu. 15 sierpnia święci się w kościołach kwiaty, zioła i kłosy zebrane w bukiety.

Wniebowzięcie NMP na Jasnej Górze

Na Jasną Górę już na kilka dni przed 15 sierpnia ciągną tłumy pielgrzymów, aby uczestniczyć w święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i pokłonić się Matce Bożej Królowej Polski. Tegoroczne uroczystości będą upływać na wielkim dziękczynieniu za VI Światowe Dni Młodzieży w 30 rocznicę tego wydarzenia, którego inicjatorem był Jan Paweł II. W programie przewidziano m.in. festiwal muzyczny „Jasna Strona Mocy”. Festiwal będzie transmitowany przez TVP1 o godzinie 20:15 w dniach 13 i 14 sierpnia 2021.

Na prośbę pielgrzymów zagranicznych zostanie też odprawiona Msza święta w niedzielę na Jasnej Górze w języku angielskim. Będzie ona transmitowana o godzinie 8:00 przez amerykańską stację EWTN oraz na

https://www.youtube.com/channel/UCKAtPxfE2RAHSCwDABMMeAg.

W wielu parafiach w całej Polsce na 15 sierpnia zaplanowano uroczystości odpustowe. Natomiast w Kalwarii Zebrzydowskiej odbędzie się tydzień odpustowy trwający od 15 do 22 sierpnia 2021 r.