Wielki Czwartek 2024

Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli najważniejszy okres w roku liturgicznym. W pierwszym dniu Wielkiego Tygodnia  upamiętnia się Ostatnią Wieczerzę Jezusa i jego uczniów, podczas której ustanowiono Eucharystię oraz sakrament kapłaństwa.

W kościołach, parafiach odprawiana jest w czwartkowy wieczór jedna uroczysta msza, która zwana jest Mszą Wieczerzy Pańskiej. Wszystkie czytania w Wielki Czwartek dotyczą tematu uczty paschalnej. W trakcie obrzędów wstępnych odśpiewany zostaje hymn „Chwała na wysokości Bogu”, któremu towarzyszy bicie dzwonów. Potem dzwony w końcu milkną, a ich miejsce zajmują klekotki. Używa się ich na znak żałoby, judaszowej zdrady i początku Męki Pańskiej.

Tradycyjnie w Wielki Czwartek po homilii, w niektórych kościołach odbywa się obrzęd obmywania nóg. Przypomina on, że ludzie są powołani do tego, żeby sobie wzajemnie służyć. Kapłani powinni służyć wiernym, tak jak Chrystus służył swoim uczniom  podczas ostatniej wieczerzy. W geście obmycia nóg odnajdujemy symbolikę pokory i miłości bliźniego.

Po uroczystej wieczornej mszy, Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony w procesji do ciemnicy, czasem nazywanej też kaplicą adoracyjną. Odbywa się tam adoracja aż do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek. Jezus również modlił się w ogrodzie oliwnym przed tym, zanim został pojmany i uwięziony. Po czwartkowej mszy gasi się wieczną lampkę, a tabernakulum pozostawia puste. Obnażony zostaje ołtarz, który aż do Wigilii Paschalnej będzie pozostawał bez obrusa, świec i wszelakich ozdób. Nawiązuje się w ten sposób do odarcia z szat umęczonego Chrystusa. Kolor liturgiczny Wielkiego Czwartku (za wyjątkiem mszy) jest kolorem fioletowym, a samą mszę sprawuje się w kolorze białym.

Pierwszego dnia Triduum Paschalnego w modlitwie wyraża się szczególnie wdzięczność za dar kapłaństwa. Już o poranku w kościołach katedralnych odprawiana jest Msza św. Krzyżma. W trakcie jej trwania koncelebrujący duchowni odnawiają swoje przyrzeczenia kapłańskie. Biskup święci oleje, które są potem używane do sakramentów. Mszę Krzyżma św. odprawi również, o poranku 28 marca 2024, papież Franciszek przy ołtarzu w bazylice św. Piotra. 

Gradient plik wektorowy utworzone przez freepik - pl.freepik.com