Wielka Sobota 2021

Wielka Sobota - święcenie pokarmów

Wielka Sobota jest trzecim dniem Triduum Paschalnego i w tym roku przypada na 3 kwietnia. Tego dnia tradycyjnie odwiedza się Groby Pańskie i święci koszyczki z pokarmami. Późnym wieczorem odprawiana jest uroczysta msza św. Wigilii Paschalnej, która należy już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej.

W Wielką Sobotę wierni adorują Chrystusa w symbolicznych grobach, które są aranżowane w kościołach. Swoją formą i wystrojem mają one skłaniać do rozważań tajemnic wiary oraz stanowić pomoc w przygotowaniu duchowym do Wielkanocy. Niektóre z nich są tworzone z wielką pieczołowitością i przemawiają do wyobraźni, bywa że zawarta jest w nich dodatkowa myśl i przesłanie np. ilustrują sytuację ludzkości we współczesnym świecie, albo nawiązują do aktualnych wydarzeń. Przy Grobach Pańskich  często spotykanym zwyczajem jest zaciąganie warty honorowej np. przez strażaków i inne formacje. Jest to alegoria do pilnowania Grobu Jezusa przez rzymskich żołnierzy. Groby Pańskie tradycyjnie są odwiedzane  całą Wielką Sobotę, aż do wieczornej liturgii Wieczerzy Paschalnej.

Godziny dopołudniowe, to czas święcenia pokarmów, które wierni przynoszą w koszyczkach, aby potem spożywać w Niedzielę Wielkanocną z rodziną. Te święta wielkanocne i przygotowania do nich, podobnie jak rok wcześniej,  będą przebiegać w cieniu pandemii. W związku z tym nie wszystkie obrzędy odbędą się zgonie ze schematem, do którego się przyzwyczailiśmy. O faktycznym przebiegu zdecydują poszczególne diecezje biorąc pod uwagę aktualne obostrzenia epidemiczne. Niektóre z nich już zapowiedziały, że święcenie pokarmów może odbywać się na zewnątrz kościołów.

Co powinno się znaleźć w święconce? Zawartość koszyczka wielkanocnego.
Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny