Wielka Sobota 2024

Wielka Sobota - święcenie pokarmów

Wielka Sobota jest trzecim dniem Triduum Paschalnego i w tym roku przypada na 30 marca. Tego dnia tradycyjnie odwiedza się Groby Pańskie i święci koszyczki z pokarmami. Późnym wieczorem odprawiana jest uroczysta msza św. Wigilii Paschalnej, która należy już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej.

W Wielką Sobotę wierni adorują Chrystusa w symbolicznych grobach, które są aranżowane w kościołach. Swoją formą i wystrojem mają one skłaniać do rozważań tajemnic wiary oraz stanowić pomoc w przygotowaniu duchowym do Wielkanocy. Niektóre z nich są tworzone z wielką pieczołowitością i przemawiają do wyobraźni, bywa że zawarta jest w nich dodatkowa myśl i przesłanie np. ilustrują sytuację ludzkości we współczesnym świecie, albo nawiązują do aktualnych wydarzeń. Przy Grobach Pańskich  często spotykanym zwyczajem jest zaciąganie warty honorowej np. przez strażaków i inne formacje. Jest to alegoria do pilnowania Grobu Jezusa przez rzymskich żołnierzy. Groby Pańskie tradycyjnie są odwiedzane  całą Wielką Sobotę, aż do wieczornej liturgii Wieczerzy Paschalnej.

Godziny dopołudniowe, to czas święcenia pokarmów, które wierni przynoszą w koszyczkach, aby potem spożywać w Niedzielę Wielkanocną z rodziną. Święcenie pokarmów odbywa się w kościele, ale bywa że i na zewnątrz kościoła.

Co powinno się znaleźć w święconce? Zawartość koszyczka wielkanocnego.
Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny

Niedziela Wielkanocna