Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła

We wtorek 29 czerwca 2021 r. obchodzimy Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Od kilku lat data ta jest również przypisana w Kościele do Święta Papieskiego – czyli dnia szczególnej modlitwy w intencji urzędującego papieża. Papież Franciszek także w tym roku poprosił katolików, żeby pamiętali o nim w modlitwie 29 czerwca. Uroczystość świętych Piotra i Pawła ma bardzo długą tradycję. Dowody potwierdzają, że celebrowano ją już w 258 roku.

Apostoł Piotr był jednym z najbardziej zaufanych uczniów Jezusa, właściwie miał na imię Szymon Piotr i pochodził z Betsaidy nad jeziorem Genezaret. Jezusowi przedstawił go jego brat Andrzej. To Jezus nadał mu imię Kefas, po łacinie brzmiące Petrus, a oznaczające „skałę” - ponieważ Piotr miał być skałą, na której Chrystus zbuduje Swój Kościół. Piotr był odważnym naśladowcą Jezusa, jednak nie ustrzegł się błędów i chwil zwątpienia. Spełnił jednakowoż powierzoną mu misję i przyczynił się do tego, że uczniowie zachowali prawdziwą wiarę. Zginął śmiercią męczeńską. Pochowano go na wzgórzu Watykanu, a nad jego grobem zbudowano Bazylikę św. Piotra.

Zanim Paweł otrzymał imię, pod którym go dziś znamy, był Saulem (Szawłem), żydowskim faryzeuszem, który pogardzał chrześcijanami. Nawrócił się w drodze do Damaszku, został wówczas otoczony światłem z nieba. Blask go oślepił i spadł z konia. „ Szawle, Szawle, dlaczego mnie prześladujesz?„. A on zapytał: ” Kim jesteś Panie? ”. I usłyszał: „ Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i idź do miasta. Tam dowiesz się, co masz czynić „ … ‘’  (Dz. 9, 1-6). Saul przyjął w Damaszku chrzest i odzyskał wzrok, a także przybrał nowe imię  - Paweł. Od tego czasu jego głównym zadaniem było głoszenie Ewangelii poganom. Powszechnie jest uznawany za jednego z najważniejszych apostołów. Przypisuje mu się autorstwo 13 z 27 ksiąg Nowego Testamentu. Paweł został ścięty mieczem w 67 roku.

Dlaczego Apostołowie Piotr i Paweł mają święto jednego dnia? W 395 r. św. Augustyn z Hippony tak to tłumaczył: „Jeden dzień jest przypisany do obchodów męczeństwa dwóch Apostołów. Ale ci dwaj byli jednym. Chociaż ich męczeństwo miało miejsce w różnych dniach, byli jednością”.  Wizerunki Piotra i Pawła to jedne z pierwszych chrześcijańskich podobizn znalezionych w katakumbach. Św. Piotr i Paweł są patronami Rzymu i obaj są uważani za „kamienie węgielne” Kościoła.

Dzień 29 czerwca jest ze szczególnymi honorami obchodzony w Rzymie. Papież tego dnia odprawia mszę, podczas której wręcza paliusz (pas z białej wełny noszony na ramionach) mianowanym w zeszłym roku arcybiskupom. Jutro tego zaszczytu dostąpi m.in. metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda. Tradycyjnie 29 czerwca, posąg św. Piotra w Watykanie jest ubierany w złotoczerwoną szatę, pierścienie i koronę. W wielu kościołach miasta zaplanowano celebracje liturgiczne. Tworzony jest dywan kwiatowy, który ciągnie się od Placu św. Piotra do ulicy Via della Conciliazione w kierunku Tybru. Na wielobarwnym kobiercu kwiatowym pojawiają się piękne i skomplikowane obrazy złożone z dziesiątek tysięcy płatków, soli i kolorowych trocin. Tradycja ich układania sięga 1625 roku, ale została porzucona na około 400 lat, zanim przywrócono ją w 2011 roku. Zwieńczeniem tego dnia w Rzymie jest wieczorny pokaz fajerwerków.