Środa Popielcowa 2024

Spis treści

W 2024 roku Środa Popielcowa wypada 14 lutego. Jest to symboliczny dzień, od którego zaczyna się okres Wielkiego Postu poprzedzający Wielkanoc. Od tego dnia kończy się okres karnawałowy i czas zabawy, a zaczyna okres postu, wewnętrznego wyciszenia i zadumy trwający 40 dni.

Środa Popielcowa w kościołach

Środa Popielcowa choć jest dla wielu chrześcijan bardzo ważnym dniem nie jest świętem nakazanym. Oznacza to, że jeśli tego dnia nie będziemy w kościele, to nie popełnimy grzechu. A więc w Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestniczyć we mszy świętej. Niemniej jednak jeśli jest taka możliwość (Środa popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy) warto rozpocząć czas Wielkiego Postu od obecności w kościele.

Msza święta w Środę Popielcową wyróżnia się tym, że w trakcie jej trwania kapłan posypuje popiołem (szczyptą popiołu) głowy zgromadzonym wiernym. W trakcie tej czynności wypowiada słowa "Prochem jesteś i w proch się obrócisz".

Od tego dnia wiele osób rozpoczyna swoje coroczne postanowienia wielkopostne. Polegają one często na rezygnacji z pewnych rzeczy, które na co dzień sprawiają nam dużo przyjemności. Np. dzieci często rezygnują z jedzenia słodyczy, czy grania w gry na komputerze i telefonie. Dorośli rezygnują ze spożywania np. alkoholu, mięsa, palenia papierosów. Często postanowienia wielkopostne dotyczą przemiany duchowej i poprawy swojego postępowania w stosunku do bliźnich.