Jak przygotować wigilijny stół? Kilka podstawowych zasad

przygotowanie wigilijnego stołu

Od wieków rodziny zbierają się przy wigilijnym stole, aby wspólnie i uroczyście oczekiwać na przyjście Pana Jezusa na świat. Wokół Wigilii urosło wiele tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Większość z nich ma odzwierciedlenie w Piśmie Świętym. Zobaczcie, jak przygotować stół wigilijny zgodnie z polską tradycją.

Zanim jeszcze przywitamy gości w swoim domu, należy odpowiednio przygotować stół wigilijny. Zgodnie z tradycją, kładziemy biały obrus. Biel jest symbolem czystości. W czasie Wigilii wszystko ma swoją symbolikę. Pod obrus nie zapomnijmy wsadzić nieco sianka dla upamiętnienia małego Jezusa narodzonego w stajence. Ważną tradycją jest także ustawienie zastawy i pozostawienie pustego krzesła dla ewentualnego przybysza. To symbol biblijnej wędrówki Świętej Rodziny. W końcu Pan Jezus kazał pomagać potrzebującym i dzielić się jedzeniem, a Wigilię jest go pod dostatkiem!

12 potraw wigilijnych

Stół wigilijny to symbol dostatku i urodzaju. A dowodem na to jest 12 potraw, których goście powinni spróbować bez wyjątku. Wśród nich znajdzie się przede wszystkim ryba w różnej postaci, zupa grzybowa bądź czerwony barszcz z uszkami, makowiec czy pierogi z kapustą i grzybami. Lista dań nieco różni się od regionu. Na Kresach Wschodnich zjemy zupę migdałową, czy kutię zamiast makowca, a na Pomorzu zupę rybną. Ale zanim zasiądziemy do wigilijnego stołu, zgodnie z tradycją rodzina dzieli się opłatkiem. Podobnie jak Jezus wraz z Apostołami, którzy w czasie Ostatniej Wieczerzy dzielili się chlebem. Ciekawostką jest fakt, że dzielenie się opłatkiem to tradycja kultywowana tylko w Polsce i na Litwie.

Wigilia to wyjątkowo rodzinna, i ciepła atmosfera. Także i stół wigilijny nadaje świętom niepowtarzalnego charakteru. Zazwyczaj stosujemy wyjątkową, świąteczną zastawę, obowiązkowo z jednego kompletu. To samo dotyczy sztućców i szkła. Dekorujemy stół bożonarodzeniowymi serwetkami, często też stawiamy świece, czy stroik świąteczny. Ten można przygotować ze świeżych gałązek świerku, wstążek, bombek i szyszek. Wszystko po to, by poczuć magię świąt.

Wigilia Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Pamiętajmy, żeby kultywować chrześcijańskie tradycje, które nadają świętom niepowtarzalnego charakteru. Warto zatem położyć sianko pod obrusem, przygotować talerzyk z opłatkiem, czy pozostawić wolne miejsce dla „strudzonego wędrowca”. Każdy z bożonarodzeniowych symboli ma religijne znaczenie, jak sianko na wspomnienie Jezusa, który przyszedł na świat w ubóstwie, czy 12 potraw symbolizujących 12 Apostołów. Kultywujmy zatem tradycje nie zapominając jednocześnie o prawdziwym, duchowym i religijnym znaczeniu świąt Bożego Narodzenia.