Poniedziałek Wielkanocny

Poniedziałek Wielkanocny jest drugim dniem świętowania Zmartwychwstania Chrystusa i należy już do Oktawy Wielkanocy. Przedłużająca się na kolejny dzień radość, podkreśla doniosłość uroczystości Zmartwychwstania Chrystusa.

Poniedziałek Wielkanocny nie jest świętem nakazanym, ale Episkopat zachęca wiernych do uczestniczenia we Mszy Świętej. Drugi  dzień Wielkanocy niesie więc ze sobą wiele okazji, żeby jeszcze bardziej zagłębić się w tajemnicę Zmartwychwstania.

Liturgia Mszy Świętej przewiduje czytanie z Dziejów Apostolskich o Piotrze głoszącym zmartwychwstanie Chrystusa. Natomiast Ewangelia według świętego Mateusza opowiada o ukazaniu się zmartwychwstałego Chrystusa niewiastom. Szaty liturgiczne tego dnia mają kolor biały. Termin ten jest chętnie wybierany na chrzty.

Poniedziałek Wielkanocny wiąże się też z ludową tradycją śmigusa-dyngusa. Śmigus oznacza smaganie rózgami po nogach, a dyngus oblewanie wodą, od którego można było wykupić się pisankami. Zwyczaje ten wywodzą się z czasów pogańskich, ale i chrześcijaństwo dodało co nieco od siebie na przestrzeni wieków. Woda symbolizuje oczyszczenie. W przekazach żywa jest opowieść, że polewanie wodą ma swój początek w rozpędzaniu nią wielkich zgromadzeń, które utworzyły się  na wieść o zmartwychwstaniu Jezusa.

Na Górnym Śląsku jest znana inny ciekawy zwyczaj Poniedziałku Wielkanocnego - procesje konne. Procesja konna w Pietrowicach Wielkich, zwana jest procesją 100 koni. Podobne procesje są organizowane w Szwajcarii oraz w Niemczech.

Czy w Poniedziałek Wielkanocny trzeba iść do kościoła?