Poniedziałek Wielkanocny 2021

Poniedziałek Wielkanocny jest drugim dniem świętowania Zmartwychwstania Chrystusa i należy już do Oktawy Wielkanocy. Przedłużająca się na kolejny dzień radość, podkreśla doniosłość uroczystości Zmartwychwstania Chrystusa.

Poniedziałek Wielkanocny nie jest świętem nakazanym, ale Episkopat zachęca wiernych do uczestniczenia we Mszy Świętej. W okolicznościach pandemii można to zrobić za pośrednictwem środków masowego przekazu. Np. o godzinie 11.00 piątego kwietnia 2021 r,. na koncie YouTube Klasztoru Ojców Paulinów, będzie transmitowana poniedziałkowa Msza Święta z Jasnej Góry: https://www.youtube.com/watch?v=9eBLhMFIEBo. O godzinie 12.00 natomiast  odmawiana jest pod przewodnictwem Papieża Franciszka modlitwa „Regina Caeli” https://www.youtube.com/watch?v=4Rb7_WdNlZY. Drugi  dzień Wielkanocy niesie więc ze sobą wiele okazji, żeby jeszcze bardziej zagłębić się w tajemnicę Zmartwychwstania.

Liturgia Mszy Świętej przewiduje czytanie z Dziejów Apostolskich o Piotrze głoszącym zmartwychwstanie Chrystusa. Natomiast Ewangelia według świętego Mateusza opowiada o ukazaniu się zmartwychwstałego Chrystusa niewiastom. Szaty liturgiczne tego dnia mają kolor biały. Termin ten jest chętnie wybierany na chrzty.

Poniedziałek Wielkanocny wiąże się też z ludową tradycją śmigusa-dyngusa. Śmigus oznacza smaganie rózgami po nogach, a dyngus oblewanie wodą, od którego można było wykupić się pisankami. Zwyczaje ten wywodzą się z czasów pogańskich, ale i chrześcijaństwo dodało co nieco od siebie na przestrzeni wieków. Woda symbolizuje oczyszczenie. W przekazach żywa jest opowieść, że polewanie wodą ma swój początek w rozpędzaniu nią wielkich zgromadzeń, które utworzyły się  na wieść o zmartwychwstaniu Jezusa.

Na Górnym Śląsku jest znana inny ciekawy zwyczaj Poniedziałku Wielkanocnego - procesje konne. Procesja konna w Pietrowicach Wielkich, zwana jest procesją 100 koni. Podobne procesje są organizowane w Szwajcarii oraz w Niemczech.