Orszak Trzech Króli

6 stycznia w Kościele katolickim obchodzone jest święto Objawienia Pańskiego potocznie zwane świętem Trzech Króli. Tego dnia ulicami wielu polskich miast przemieszczają się barwne orszaki i odbywają rozliczne towarzyszące temu wydarzeniu atrakcje. Święto Trzech Króli wprowadza nas w karnawał. Tego dnia w parafiach w trakcie mszy św. wykonywane jest poświęcenie kredy i kadzidła, a następnie jest rozdawana wiernym przy wychodzeniu z kościoła.

Orszak Trzech Króli

Czym jest Orszak Trzech Króli?

Orszak Trzech Króli jest formą ulicznych jasełek, opartych na historii wędrówki Trzech Króli. Pierwsze Orszaki Trzech Króli zorganizowano w latach 2009 - 2010 w Warszawie i w Toruniu. Z czasem barwne widowisko zyskiwało coraz większą popularność, urządzało je coraz więcej miast w Polsce i zagranicą. Współcześnie Orszaki Trzech Króli zaliczane są do największych jasełek na świecie. Jest to inicjatywa lokalnych wspólnot oparta na wolontariuszach, a patronaty nad nią obejmują przedstawiciele samorządu i hierarchia kościelna. W każdej miejscowości Orszak Trzech Króli wygląda nieco inaczej i zawiera elementy charakterystyczne dla danej społeczności lokalnej. Orszak jest otwarty na udział wszystkich chętnych niezależnie od ich religii czy wieku.

 

Przebieg orszaku Trzech Króli

Wszystkie miejscowości, w których organizowany jest orszak Trzech Króli mają zaplanowane własne trasy przemarszu i podobny scenariusz. Stałym elementem jest wspólne śpiewanie w przestrzeni publicznej kolęd, odmawianie modlitwy Anioł Pański, wznoszenie okrzyków na chwałę Boga, różne barwne postaci kojarzące się z motywami przewodnimi orszaku, odgrywanie scenek biblijnych, angażowanie uczestników i publiczności. W orszakach centralnymi postaciami są Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, którzy reprezentują różne kontynenty. Często spotyka się uczestników przebranych za anioły, diabły, pasterzy, Heroda, Świętą Rodzinę, rycerzy, dwórki itp. Aby nawiązać do biblijnej tradycji Trzej Królowie niejednokrotnie przemierzają trasę przemarszu w asyście zwierząt znanych z szopek noworocznych np. wielbłądów, lam koni. Orszakom Trzech Króli prawie zawsze towarzyszą dodatkowe atrakcje np. okolicznościowe biegi sportowe, gry miejskie, koncerty.

Bardzo ciekawą stroną www na temat Orszaku Trzech Króli jest orszak.org.
 

Czy 6 stycznia 2024 jest dniem wolnym od pracy?

6 stycznia 2024 wypada w sobotę i jest to dzień wolny od pracy.