Orszak Trzech Króli 2022

Orszak Trzech Króli

6 stycznia w Kościele katolickim obchodzone jest święto Objawienia Pańskiego potocznie zwane świętem Trzech Króli. Tego dnia ulicami wielu polskich miast przemieszczają się barwne orszaki i odbywają rozliczne towarzyszące temu wydarzeniu atrakcje. Święto Trzech Króli wprowadza nas w karnawał.

Czym jest Orszak Trzech Króli?

Orszak Trzech Króli jest formą ulicznych jasełek, opartych na historii wędrówki Trzech Króli. Pierwsze Orszaki Trzech Króli zorganizowano w latach 2009 - 2010 w Warszawie i w Toruniu. Z czasem barwne widowisko zyskiwało coraz większą popularność, urządzało je coraz więcej miast w Polsce i zagranicą. Współcześnie Orszaki Trzech Króli zaliczane są do największych jasełek na świecie. Jest to inicjatywa lokalnych wspólnot oparta na wolontariuszach, a patronaty nad nią obejmują przedstawiciele samorządu i hierarchia kościelna. W każdej miejscowości Orszak Trzech Króli wygląda nieco inaczej i zawiera elementy charakterystyczne dla danej społeczności lokalnej. Orszak jest otwarty na udział wszystkich chętnych niezależnie od ich religii czy wieku.

 

Przebieg orszaku Trzech Króli

Wszystkie miejscowości, w których organizowany jest orszak Trzech Króli mają zaplanowane własne trasy przemarszu i podobny scenariusz. Stałym elementem jest wspólne śpiewanie w przestrzeni publicznej kolęd, odmawianie modlitwy Anioł Pański, wznoszenie okrzyków na chwałę Boga, różne barwne postaci kojarzące się z motywami przewodnimi orszaku, odgrywanie scenek biblijnych, angażowanie uczestników i publiczności. W orszakach centralnymi postaciami są Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar, którzy reprezentują różne kontynenty. Często spotyka się uczestników przebranych za anioły, diabły, pasterzy, Heroda, Świętą Rodzinę, rycerzy, dwórki itp. Aby nawiązać do biblijnej tradycji Trzej Królowie niejednokrotnie przemierzają trasę przemarszu w asyście zwierząt znanych z szopek noworocznych np. wielbłądów, lam koni. Orszakom Trzech Króli prawie zawsze towarzyszą dodatkowe atrakcje np. okolicznościowe biegi sportowe, gry miejskie, koncerty.

Orszak Trzech Króli 2022 w największych miastach Polski

Tegoroczna edycja orszaku Trzech Króli odbywa się pod hasłem „Dzień dziś wesoły!” I ma być okazją do refleksji nad tym jak dobrze powinno się przeżywać Święta Bożego Narodzenia i jak ważne jest zrozumienie ich istoty. Orszaki Trzech Króli 2022 odbędą się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu.

 

Orszak Trzech Króli 2022 w Warszawie

W Warszawie trasa tegorocznego Orszaku Trzech Króli będzie wiodła od Placu Zamkowego przez ul. Krakowskie Przedmieście i ul. Królewską, aż do Placu Piłsudskiego. Scenariusz zabawy, która rozpocznie się przed około godziny 12:00 i potrwa do 15:00,  przewiduje m.in. przejazd Trzech Króli reprezentujących trzy różne kontynenty, którym będą towarzyszyć stylizowane świty. Królowie mają przemieszczać się na wielbłądzie, wielkiej łodzi i platformie w kształcie rzymskiej warowni. Monarchowie zostaną powitani na Placu Zamkowym tańcem Smoka i aniołów. Następnie wspólną modlitwę Anioł Pański poprowadzi kard. Kazimierz Nycz. Trzej Królowie przemierzą Krakowskie Przedmieście, aby dotrzeć do stajenki na Placu Piłsudskiego i uroczyście pokłonić się Dzieciątku Jezus. Orszak zwieńczy kolektywne odtańczenie poloneza do melodii kolędy „Bóg się rodzi”. Organizatorzy przygotowali również dla rodzin z dziećmi grę miejską „Warszawski Spacer Orszakowy”: https://orszak.org/aktualnosci/warszawski-spacer-orszakowy-245.html.
 

 

Orszak Trzech Króli 2022 w Krakowie

Kraków - z powodu ograniczeń związanych z pandemią Orszak Trzech Króli będzie miał formę hybrydową. Część osób będzie kolędować na rynku, a cześć będzie mogła uczestniczyć w wydarzeniu za pośrednictwem transmisji na Facebooku prowadzonej od godziny 11:00 do 12:30 ze sceny głównej. Około stu osób przejdzie trzema tradycyjnymi szlakami, ale mieszkańcy nie powinni do nich dołączać, a zachować bezpieczny dystans. Trzy stuosobowe człony orszaku spotkają się na Rynku Głównym.

 

Orszak Trzech Króli 2022 w Gdańsku

Gdańsk - po rocznej przerwie Orszak Trzech Króli przejdzie ponownie. Zbiórka uczestników o 11:30 na ulicy Piwnej na wysokości okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej. Wymarsz zostanie poprzedzony modlitwą Anioł Pański.

 

Orszak Trzech Króli 2022 Wrocław

We Wrocławiu - uczestnicy muszą się zapisać przez specjalny formularz dostępny na na facebookowym profilu „Orszak Trzech Króli we Wrocław”,  gdyż wydarzenie z uwagi na obostrzenia pandemiczne ma formę okrojoną. Zmodyfikowane zostały również dotychczasowe trasy przemarszu. W tym roku orszak Trzech Króli wystartuje o godzinie 12.00 spod Kościoła Uniwersyteckiego, a następnie przejedzie ulicą Kuźniczą na rynek. Osobom uczestniczącym w orszaku rozdawane będą korony i śpiewniki.

 

Orszak Trzech Króli 2022 Łódź

W Łodzi - Orszak Trzech Króli przejdzie po rocznej przerwie ponownie ulicą Piotrowską. Wydarzenie rozpocznie się Mszą św. o godzinie 11.00 w kościele pw. Zesłania Ducha  Św. Korowód wyruszy po modlitwie Anioł Pański około godziny 12.00 w kierunku Bazyliki Archikatedralnej, aby oddać pokłon Dzieciątku Jezus. Uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki z kolędami. Finał o 13.30 w postaci koncertu kolęd w wykonaniu zespołu „Zakopower” na placu katedralnym.

 

Orszak Trzech Króli 2022 Bydgoszcz

W Bydgoszczy - Orszak Trzech Króli wyruszy o godz. 12.00 ze Starego Rynku, a zakończy w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo. Kolorowy korowód przejdzie ulicami: Mostową, Focha , Gdańską, Krasińskiego, Markwarta,  Al. Ossolińskich,  do bazyliki, gdzie odbędzie się pokłon Trzech Króli.

 

Orszak Trzech Króli 2022 Katowice

W Katowicach w roku 2022 ze względu na pandemię nie zorganizowano  tradycyjnego Orszaku Trzech Króli, ale można będzie wziąć udział w edukacyjnej grze miejskiej „Posłańcy Trzech Króli”. Rejestracja jest możliwa przez stronę: orszakkatowice.pl.

 

Orszak Trzech Króli 2022 Poznań

W Poznaniu - Orszak Trzech Króli w roku 2022 wcale się nie odbędzie.

 

Orszak Trzech Króli 2022 Lublin

W Lublinie -  wydarzenie rozpocznie się mszą świętą w Archikatedrze Lubelskiej. Potem Orszak Trzech Króli  przejdzie ul. Krakowskie Przedmieście, Lubartowską i skończy się na Placu Zamkowym koncertem. Uczestnicy korowodu dostaną papierowe korony.

 

Orszak Trzech Króli 2022 Białystok

W Białymstoku - tegoroczny Orszak Trzech Króli przyjmie formę spaceru rodzinnego, indywidualnego lub w małych grupach po wyznaczonej trasie.

Uczestnicy będą mogli wziąć udział w grze miejskiej z nagrodami. Start przy Dziedzińcu Pałacu Branickich, a finisz na Rynku Kościuszki przy Kinie TON.

 

.

Orszaku Trzech Króli 2022 online

Transmisja na żywo Orszaku Trzech Króli z warszawskiego orszaku Trzech Króli będzie prowadzona 6 stycznia 2022 r. pod linkiem: https://orszak-transmisja.pl/  od godziny 11:55.  W transmisji z Placu Zamkowego i Placu Piłsudskiego oprócz relacji na żywo z trasy przemarszu, będą emitowane reportaże o przygotowaniach do Orszaku Trzech Króli oraz felietony nawiązujące do tegorocznego tematu „Dzień dziś wesoły!”

 

Scenariusz Orszaku Trzech Króli

Przewodnią kolędą orszaku Trzech Króli w roku 2022 jest kolęda

„Z narodzenia Pana”. Co roku orszaki mają swoje zawołania. Tegoroczne są fragmentami w/w kolędy. Orszak Afrykański Króla Baltazara XIV zawoła: „Wyśpiewują chwałę – Bogu żywioły”. Okrzyk Orszaku Azjatyckiego Króla Melchiora XIV brzmi: „Radość ludzi – wszędzie słynie”. Z kolei okrzykiem Orszaku Europejskiego są słowa: „Tam witali – w żłobie Pana”. Pierwszą zaplanowaną na rok 2022 biblijną scenką jest biesiada w gospodzie, która nie przyjęła Jezusa i brzemiennej Maryi. Druga scenka opowiada o Aniołkach relacjonujących jak przygotowują się do Bożego Narodzenia sprzątając szopkę, przygotowując potrawy i odkrywają co jest najważniejsze w świętowaniu. Trzecia scenka ilustruje walkę dobra ze złem i próbę odebrania ludziom radości świętowania przez diabły. Obecni też będą pasterze opowiadający o tym jak obudził ich Anioł i zapowiedział koniec smutku dzięki narodzeniu Jezusa. Następnym punktem w scenariuszu jest pokłon Trzech Króli Dzieciątku Jezus, a ostatni element stanowi wspólne odtańczenie poloneza. Szczegółowy scenariusz przebiegu Orszaku Trzech Króli na rok 2022 znajduje się na stronie https://orszak.org/aktualnosci/scenariusz-orszaku-2022-246.html

Czy 6 stycznia 2022 jest dniem wolnym od pracy?

6 stycznia 2022 wypada w czwartek i jest to dzień wolny od pracy.