Niedziela Wielkanocna 2024

Wielka Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim, obchodzimy je na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa - "Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara" (1 Kor 15, 14). Pierwszym dniem Wielkanocy jest Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. W 2024 jest to dzień 31 marca.

Wigilia Paschalna

Liturgia Wielkiej Niedzieli rozpoczyna się już po zachodzie słońca w Wielką Sobotę. Na początku liturgię Wigilii Paschalnej następuje zapalenie Paschału – świecy, która symbolizuje Zmartwychwstałego Jezusa. Paschał zapala się od poświęconego ognia, a od Paschału zapala się inne świece, więc światło powoli wypełnia cały kościół. W trakcie liturgii światła śpiewana jest pieśń „"Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie". Potem następuje Liturgia Słowa, która obejmuje aż 7 czytań, opisują one dzieła Pana Boga - od stworzenia świata, aż do zmartwychwstania Chrystusa. Kolejnym elementem jest błogosławieństwo wody, która w ciągu kolejnego roku będzie używana przy udzielaniu sakramentów chrztu. Tradycyjnie wierni zabierają też w naczyniach wodę święconą do domu. Na koniec Wieczerzy Paschalnej odbywa się liturgia eucharystyczna i radosne odśpiewanie Alleluja. Podczas liturgii kapłan i diakon noszą szaty koloru białego.

 

Rezurekcja

Wczesnym rankiem, o 6 rano rozpoczyna się msza, którą  nazwano Rezurekcją od łacińskiego słowa „resurrectio” oznaczającego zmartwychwstanie. Przed rozpoczęciem mszy rezurekcyjnej, odbywa się procesja, a w jej trakcie  trzykrotnie obchodzi się kościół. Głośne bicie dzwonów obwieszcza zmartwychwstanie i ogłasza radosną nowinę o nim wszystkim wiernym. W procesji rezurekcyjnej niesiona są: figura Zmartwychwstałego Chrystusa, monstrancja z Hostią oraz  Krzyż przepasany czerwoną stułą. Podczas obchodzenia świątyni intonowane jest „ Zmartwychwstał z grobu Pan, Alleluja". wierni za każdym razem odpowiadają: "Który zawisł na drzewie krzyża, Alleluja". Na koniec procesji wykonuje się pieśń „Ciebie Boga wysławiamy”. Podczas liturgii rezurekcyjnej przypominana jest postawa Piotra i Pawła wobec nowiny o pustym grobie. Czytane jest świadectwo Piotra o Zmartwychwstaniu.

W tym roku w większości parafii procesja rezurekcyjna, w związku z obostrzeniami pandemicznymi, będzie mieć formę uproszczoną, lub w niektórych diecezjach  nie będzie urządzana wcale. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zaapelował: "Zróbmy wszystko, by uczestnictwo w liturgii nie stanowiło dla kogokolwiek ryzyka zachorowania". „Przestrzegając koniecznych ograniczeń, nie pozwólmy się odłączyć od tego źródła, którym dla życia duchowego jest Eucharystia i święte misterium Wielkiego Tygodnia”. Powiedział też, że uzasadnione jest w tej sytuacji zwiększenie liczby nabożeństw, a wierni, którzy nie mogą realnie uczestniczyć w nabożeństwach, mogą skorzystać w pośrednictwa mediów. Przypomniał o dyspensie z obowiązku uczestnictwa z powodu pandemii.

W Wielką Niedzielę papież Franciszek odprawi mszę zakończoną tradycyjnym orędziem i błogosławieństwem Urbi et Orbi, która będzie transmitowana w telewizji.

 

Uroczyste śniadanie wielkanocne

W Wielką Niedzielę ważną częścią świętowania jest spożywanie uroczystego śniadania w gronie rodzinnym. Przed jego rozpoczęciem należy się pomodlić, można też zaśpiewać pieśń wielkanocną np. „Nie zna śmierci Pan żywota”. Potem uczestniczący posiłku dzielą się jajkiem i składają sobie nawzajem życzenia. Skończył się Wielki Post i wreszcie wszyscy mogą kosztować najprzedniejsze przysmaki i we wspólnym ucztowaniu doświadczyć prawdziwej radości.

 

II Niedziela Wielkanocna (Miłosierdzia Bożego)