Nabożeństwo czerwcowe (online)

Nabożeństwo czerwcowe

W dniach od 1 do 30 czerwca odbywają się nabożeństwa czerwcowe, które wyrażają cześć dla Najświętszego Serca Pana Jezusa. Idea ich powstania wiąże się z osobą zakonnicy Anieli de Sainte-Croix, która zainspirowana nabożeństwami majowymi miała stwierdzić, że skoro maj jest poświęcony Matce Boskiej,  czerwiec dobrze byłoby ofiarować Sercu Jezusowemu. Jej pomysł trafił na podatny grunt i został dobrze przyjęty. Papież Pius IX oficjalnie zatwierdził  nabożeństwo czerwcowe w roku 1873. W Polsce nabożeństwa czerwcowe  najpierw odbywały się w klasztorach sióstr wizytek, ale wkrótce upowszechniły się na cały kraj. Papież Jan Paweł II w 1999 roku powiedział: „Cieszę się, że ta pobożna praktyka, aby codziennie w miesiącu czerwcu odmawiać albo śpiewać Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, jest w Polsce taka żywa i ciągle podtrzymywana”.

Nabożeństwa czerwcowe tradycyjnie odbywają się każdego dnia przez cały czerwiec po wieczornej mszy świętej. Jego istotą jest odmawiana lub śpiewana Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Odpowiednio dobrane pieśni religijne intonowane w trakcie nabożeństwa czerwcowego treścią nawiązują do  Serca Jezusowego. Na zakończenie nabożeństw czerwcowych sprawowanych w kościele, ma miejsce  wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Czerwiec nieprzypadkowo stał się miesiącem szczególnej czci Serca Pana Jezusa. W latach 1973-1975 Św. Małgorzata Maria Alacoque doświadczyła czterech objawień. Pan Jezus powiedział w nich m.in. Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Lecz najbardziej boli Mnie to, że w podobny sposób obchodzą się ze Mną serca służbie mojej szczególnie poświęcone. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez Komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję. W zamian za to obiecuję ci, że Serce moje wyleje hojne łaski na tych wszystkich, którzy w ten sposób oddadzą Mu cześć lub przyczynią się do jej rozszerzenia".  Jezus dał wówczas też 12 obietnic, które dotyczą osób oddających cześć Jego Sercu:

1. Dam im łaski, potrzebne w ich stanie.
  2. Ustalę pokój w ich rodzinach.
  3. Będę ich pocieszał w utrapieniach.
  4. Będę ich pewną ucieczką w życiu, a szczególnie w godzinę śmierci.
  5. Będę im błogosławił w ich przedsięwzięciach.
  6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło i ocean miłosierdzia.
  7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
  8. Dusze gorliwe prędko dojdą do doskonałości.
  9. Będę błogosławił domom, w których wizerunek Serca mojego będzie czczony.
  10.   Osoby, które będą to nabożeństwo rozszerzały, będą miały imię swoje   wypisane w Sercu moim.
  11.   Dam kapłanom dar wzruszania serc nawet najzatwardzialszych.
  12.   W nadmiarze miłosierdzia Serca mojego przyrzekam tym wszystkim, którzy będą komunikować w pierwsze piątki miesiąca przez dziewięć miesięcy z rzędu w intencji wynagrodzenia, że miłość moja udzieli łaskę pokuty, iż nie umrą w mojej niełasce, ani bez Sakramentów świętych, a Serce moje będzie im pewną ucieczką w ostatniej godzinie życia.

Warto zauważyć, że najczęściej w czerwcu przypada również Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to święto obchodzone w piątek po zakończeniu oktawy Bożego Ciała. W 2021 roku Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa też przypada w czerwcu, a dokładnie w piątek 11 czerwca.

Nabożeństwo czerwcowe online

Nabożeństwa czerwcowe online są transmitowane m.in. z:

Tematyka: nabożeństwo czerwcowe, nabożeństwo czerwcowe online