Modlitwa do św. Rity

Skuteczność modlitw do Świętej Rity

Święta Rita jest jedną z najpopularniejszych świętych. Znana jest także jako „Rita od rzeczy niemożliwych”, określa się ją tak z powodu  niesamowitej skuteczności modlitw kierowanych przez jej wstawiennictwo i za sprawą  niezwykłych wydarzeń z jej własnego życia. Oto modlitwy do św. Rity.

modlitwa do św. Rity

Święta Rito, Patronko spraw trudnych, Orędowniczko w sytuacjach beznadziejnych, cudna gwiazdo świętego Kościoła naszego, zwierciadło cierpliwości, pogromicielko szatanów, lekarko chorych, pociecho strapionych, wzorze prawdziwej świętości, ukochana Oblubienico Chrystusa Pana naznaczona cierniem z korony Ukrzyżowanego. Z głębi serca czczę Ciebie i zarazem błagam módl się za mną, o uległość woli Bożej we wszystkich przeciwnościach mojego życia. Przybądź mi z pomocą, o święta Rito i spraw, abym doznała skutków Twej opieki, by modlitwy moje u tronu Bożego stały się skuteczne. Wyproś mi wzmocnienie wiary, nadziei i miłości, szczerego i dziecięcego nabożeństwa do Matki Bożej oraz łaskę… (wymienić ją).

I to spraw, abym zwyciężywszy wszelkie przeszkody i pokusy, mogła dojść kiedyś do nieba i tam Ci dziękować i wiecznie cieszyć się towarzystwem Ojca, Syna i Ducha Świętego. Amen.

Modlitwy do św. Rity

Modlitwa dziękczynna przez wstawiennictwo św. Rity

Najlepszy Ojcze, Ty jesteś dawcą wszelkich łask. Klękam przed Tobą, jak kiedyś klęczałem (am) prosząc o wysłuchanie moich próśb zanoszonych przez wstawiennictwo św. Rity. Bądź uwielbiony Panie w św. Ricie. Bądź uwielbiony w Jej skutecznym wstawiennictwie za mną u Ciebie.

Święta Rito, prosiłem (am) o Twoją pomoc, o Twoją opiekę i o modlitwę przed Bożym tronem w mej potrzebie. Dziś dziękując Bogu za wysłuchanie mojej i Twojej prośby, dziękuje św. Rito także Tobie za twą obecność przy mnie w najtrudniejszych chwilach, za wsparcie i skuteczne wstawiennictwo. Bądź przy mnie zawsze, pomagaj mi kroczyć drogą zbawienia i wspieraj w każdej chwili mego życia.

Bądź pochwalona św. Rito na większą chwałę Bożą. Amen.

 

Modlitwa do św. Rity matki

O Niepokalana Dziewico, Ty, która jesteś Matką Jezusa i moją, przez miłość św. Rity spójrz na mnie ponoszącą słodką i ważną odpowiedzialność matki. Tobie, o Maryjo, polecam moje dzieci, które tak bardzo kocham, dla których tak bardzo cierpiałam i za które odpowiadam przed Twoim Boskim Synem. Naucz mnie prowadzić je tak, jak to czyniła św. Rita, po pewnej drodze prowadzącej do Boga. Spraw, abym była pełna czułości, ale bez słabości, silna, ale bez surowości. Uproś dla mnie tę cierpliwość, która nigdy się nie kończy, wszystko znosi, gdyż ma jako ostateczny cel zbawienie moich dzieci. Matko Boża, pomóż mi w tym trudnym zadaniu! Uformuj moje serce na podobieństwo Twojego serca i spraw, aby moje dzieci widziały we mnie odblask Twoich cnót, abym umiała je nauczyć kochać Ciebie i służenia Tobie na tej ziemi, byśmy kiedyś mogli znaleźć się w niebie wychwalając Cię i błogosławiąc. Dlatego proszę Cię, Królowo Świętych, abyś otoczyła je opieką św. Rity z Cascia. Amen.

Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…

 

Modlitwa do św. Rity małżonki

św. Rito, ty będąc posłuszna rodzicom zgodziłaś się na stan małżeński i stałaś się prawdziwym wzorem małżonki chrześcijańskiej. Oto staję przed tobą, by otworzyć me serce, które potrzebuje pomocy Boga i twojej opieki.

Ty, któraś przez wiele lat cierpiała niezasłużenie w życiu małżeńskim, uproś dla mnie u Pana potrzebną mi siłę, abym mogła być wierna Bogu i mojemu mężowi. Zaopiekuj się nami, uświęcaj naszą pracą, błogosław każdy nasz zamiar, aby wszystko było na chwałę Boga i dla naszego dobra.

Niech nic nigdy nie zniszczy naszej zgody. Niech dom nasz będzie obdarzony pomyślnością św. Rito, niech go strzegą aniołowie pokoju, niech nie będzie nim nieporozumień, lecz niech króluje miłość, ta miłość, który łączy dwa serca, która wiąże dwie dusze zbawione przez Krew Chrystusa.

Przedstaw Panu tę modlitwę, o św. Rito i spraw, abyśmy, ja i mój mąż pewnego dnia mogli chwalić Boga w niebie. Amen.

Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…

 

Modlitwa o zdrowie za przyczyną św. Rity

Boże Ty jesteś Dawcą Życia, w Tobie „żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”. Do Ciebie przychodzę dzisiaj, Ciebie Panie błagam o łaskę zdrowia dla ciężko chorego NN.

Proszę o to, świadom(a) mojej niedogodności i grzeszności. Twojej woli poddaję się całkowicie. Twoją wolę przyjmuję, bo Ty Boże najlepiej wiesz, co dla nas jest najlepsze. Twoim dzieckiem jestem Panie i dlatego Ciebie Najlepszy Ojcze ośmielam się prosić. Czynię to przez wstawiennictwo św. Rity - Patronki spraw po ludzku beznadziejnych.

Św. Rito, ufam, że to Bóg sam chce, abyś przez swą obecność w kościele Matki Bożej Niepokalanej była dla nas wsparciem, opiekunką i obroną. Tobie zawierzam chorego (ą) NN. Twojej oddaję go opiece, Ciebie błagam o wstawiennictwo przed Bożym tronem w jego (jej) intencjach. Jeśli jest taka wola Najwyższego, niech odzyska zdrowie. Proś wraz ze mną św. Rito, aby Bóg pozwolił temu (tej), którego Jego Miłości polecamy, żyć na większą chwałę Boga i pożytek bliźnich.

Matko Niepokalana módl się za nami!

Święta Rito módl się za nami!

 

Modlitwa do św. Rity dla wdowy

Św. Rito, przychodzę do ciebie pełna bólu po śmierci tego, którego dał mi Pan jako męża. Ty, która wiele cierpiałaś widząc swojego zabitego męża i umiałaś pogodzić się z wolą Bożą, oddając Bogu swoje zranione serce małżonki, przyjdź mi z pomocą i wyproś dla mnie u Pana pocieszenie, abym nie przeżywała w smutku reszty mego życia.

Niech Pan obdarzy mnie łaską, abym mogła cię naśladować, modląc się o zbawienie dla mojego zmarłego męża, i abym przeżywała moje wdowieństwo w miłości Boga i bliźniego, w mądrym prowadzeniu domu i rodziny, we wzajemnej miłości i szacunku krewnych.

W ten sposób podtrzymywana przez Bożą pomoc i ufna w Twoje wstawiennictwo, o św. Rito, mam nadzieję osiągnięcia życia wiecznego. Amen.

Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu…

Życiorys Świętej Rity

Św. Rita modląca się - Dzieciństwo

Margherita Lotti przyszła na świat w Roccaporena, niewielkiej osadzie w Umbrii we Włoszech około 1381 r. Jej imię było zainspirowane kwiatami stokrotki, które pięknie rozkwitały owej wiosny, gdy jej matka Amata dowiedziała się, że po 12 latach małżeństwa, wreszcie spodziewa się dziecka. Po włosku Margherita oznacza właśnie stokrotkę. Dziewczynkę wołano zdrobniale Rita. Dzień po chrzcie, kołyska z maluszkiem  została otoczona przez rój białych pszczół, które chodziły po maleństwie, ale nie uczyniły mu żadnej krzywdy. Podobno nadal te wyjątkowe pszczoły mieszkają przy murach klasztoru w Cascii.

Św. Rita modląca się - Lata młodości

Rita już od wczesnej młodości pragnęła zostać zakonnicą klauzurową, jednak marzeniem jej rodziców było, żeby wyszła za mąż. Postąpiła zgodnie z życzeniem rodziny i po dwóch latach narzeczeństwa wyszła za mąż za przystojnego Paola Mancini. Jej mąż jeszcze przed ślubem nie cieszył się dobrą sławą, miał opinię osoby o gwałtownym usposobieniu i wielu wrogów. W dodatku był członkiem stronnictwa politycznego, które zaciekle rywalizowało ze swoimi przeciwnikami. Pod wpływem żony, Paolo Mancini stał się lepszym człowiekiem, złagodniał, opadł jego zapał do swad politycznych i rodzinnych. Po niedługim czasie Rita powiła bliźniaki: Giovanniego Antoniego i Paula Marii.

W 1415 wydarzyła się tragedia, która na zawsze odmieniła życie Rity. Jej mąż Paolo zostaje zasztyletowany na ulicy. Dały o sobie znać echa sporów, które toczył przed laty. To ktoś z dawnych sojuszników Paola dopuścił się jego zdrady i zabójstwa. Św. Rita nigdy nie wyjawiła personaliów jego zabójcy. Nie chciała, żeby rozpętało to kolejną wendettę. Pogrążona w żałobie wdowa sama musiała zatroszczyć się o byt rodziny. Niestety, brat jej męża, owładnięty chęcią zemsty, zachęcał synów Rity do przyłączenia się do rodzinnej wendetty. Rita modliła się, aby jej synowie zaniechali planów splamienia się ciężkim grzechem morderstwa.  Bolała nad tym, że nie udało jej się wychować ich na gorliwych katolików i zaczęli przejawiać niełatwy charakter. Wielokrotnie próbowała ich namówić do rezygnacji z odwetu, ale bezskutecznie. Niebawem obaj synowie  podupadli na zdrowiu i zmarli na dyzenterię. Trzydziestosześcioletnia Rita została zupełnie sama.

Św. Rita modli się - Życie klasztorne

Rita szukała dla siebie najlepszego wyjścia z sytuacji i próbowała zrozumieć sens swoich trudnych doświadczeń życiowych. Wkrótce wróciło do niej powołanie, które czuła już w młodości i postanowiała wstąpić do zakonu sióstr augustianek. Tam jej chęci spotkały się z pewną rezerwą i na początku siostry miały obiekcje co do jej przyjęcia, a przełożona odmówiła jej trzy razy. Znana już wtedy była szeroko pobożność Rity, ale  obawy zgromadzenia po części wynikały z krwawej historii, która ciągnęła się za młodą wdową. Dostała odpowiedź, że będzie mogła wstąpić pod warunkiem, że znajdzie sposób na zakończenie waśni rodu Mancinis z innymi. Zadanie było niewyobrażalnie trudne, ale  Rita nie poddawała się i nie ustawała w modlitwach o to, aby siostry zmieniły zdanie. Prosiła Jana Chrzciciela, Augustyna z Hippony i Mikołaja z Tolentino, aby pomogli jej w zadaniu pogodzenia skłóconych rodzin.  Mniej więcej w tym czasie po Włoszech szalała dżuma dymienicza i krewki brat Paola (Bernardo Mancinis) padł jej ofiarą, co zakończyło spór zwaśnionych rodzin. Wtedy stało się coś niesamowitego. Rita kolejnego ranka budzi się już w murach klasztoru. Opowiadano nawet, że dostała się tam unoszona w powietrzu przez patronów, do których kierowała modlitwy o pomoc. Siostry w obliczu takiego cudu pogodziły się z wolą Bożą i zaakceptowały nowicjuszkę.

Św. Rita modli się - Stygmatyczka i mistyczka

Rita bardzo sumienne podchodziła do obowiązków zakonnicy. Dużo czasu poświęcała zajmowaniu się chorymi w niewielkim szpitalu w Cascii oraz otaczała troską biednych. Rozwijała się też nieustannie duchowo. Kontemplowała niestrudzenie Mękę Pańską. Spędzała długie godziny na modlitwie przed obrazem Jezusa ukrzyżowanego modląc się, aby dane jej było zjednoczyć się z Nim w Jego cierpieniu. Prosiła o jakiś znak Jezusowej Męki. Pewnego razu, gdy się tak modliła akurat w Wielki Piątek,  jej izdebka została wypełniona światłością. Rita otrzymała na czoło jeden z cierni z korony cierniowej Jezusa.  Rana na czole powodowana cierniem była uciążliwa, bolesna i wydawała nieprzyjemną woń, dlatego Rita musiała trzymać się na uboczu. Jednak w roku Jubileuszowym, który ustanowił papież Mikołaj V, bardzo chciała odbyć podróż do Rzymu i uczestniczyć w uroczystościach. Przełożona miała uzależnić zgodę na tę wyprawę od tego, czy rana na czole zniknie. Rita jak zawsze, tak i w tej sprawie szukała pomocy w żarliwej modlitwie. I  wydarzył się kolejny cud, rana zagoiła się na czas drogi do Rzymu i pojawiła się ponownie dopiero po powrocie do klasztoru.

Kolejne lata  Rita poświęciła staraniom o to, żeby uśmierzać cierpienia ludzkości i świata. Wypraszała u Boga łaski tym, którzy potrzebowali modlitewnego wsparcia. Praktykowała również post i umartwiała się. Ludzie opowiadają, że Rita była bardzo cierpliwa, ale też pokorna i posłuszna i kiedy przełożona kazała jej codziennie podlewać suchy patyk wbity w ziemię, bez szemrania spełniała jej polecenie. Wszyscy oniemieli, gdy pewnego dnia patyk przemienił się piękny krzew z dorodnymi kiściami winogron.

 

Ostatnie lata życia i beatyfikacja Świętej Rity

 

Kiedy żywot Rity miał się ku końcowi i leżała wycieńczona gruźlicą, zapragnęła mieć różę z ogrodu przy jej dawnym domu. Była wtedy zima, więc poproszeni o przysługę sąsiedzi nie mieli nadziei na zdobycie kwiatu. Jednak w środku mroźnego stycznia rozkwitała jedna róża, która została dostarczona do klasztoru. Co więcej  zimowym ogrodzie znaleziono także dwie figi, które były ulubionymi owocami Rity. Tak oto róża oraz figi stały się atrybutami Świętej Rity.

Rita umarła 22 maja 1457 roku. Siostry relacjonowały, że dzień przed śmiercią zobaczyła Jezusa i Maryję, którzy zapraszali ją do Nieba. Pochowano ją w bazylice Cascia, gdzie do dziś znajduje się jej dobrze zachowane ciało, złożone w przeszklonym sarkofagu. Niedługo po jej śmierci dokonały się pierwsze cuda za jej wstawiennictwem m.in. niewidomy odzyskał wzrok. Papież Urban VIII beatyfikował Ritę w roku 1627. A kilkaset lat później, papież Leon XIII ogłosił ją świętą i nazwał „drogocenną perłą Umbrii”.

Święta Rita jest czczona jako ta święta, która skutecznie pomaga w szczególnie trudnych sytuacjach. Zwracają się do niej ludzie,  którzy szukają u niej ratunku w beznadziejnych przypadkach. Jest patronką trudnych małżeństw i rodzicielstwa oraz matek, które zabiegają o jedność w rodzinie.

źródło modlitw - Sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu