Czy księża, uczestnicy mszy św. od 16 kwietnia muszą zakrywać usta i nos maseczką?

Spis treści

Według rozporządzenia Rady Ministrów podanego do publicznej wiadomości 15 kwietnia 2020 z powodu zaistniałej obecnie sytuacji w Polsce, czyli stanu epidemii od 16 kwietnia 2020 wprowadzany jest nakaz zakrywania ust i nosa przez osoby poruszające się, pracujące w przestrzeni publicznej. Usta, nos należy zakrywać przy pomocy odzieży, jej części, maski albo maseczki.

Co teraz z odprawianiem mszy świętych w polskich parafiach? Czy księża, duchowni, ministranci biorący udział w nich osobiście muszą również od 16 kwietnia zacząć zakrywać usta i nos?

We wspomnianym rozporządzeniu Prezes Rady Ministrów pisze, iż osoby przebywające w miejscach ogólnodostępnych w tym "w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego otrzymują nakaz zakrywania ust i nosa." W dalszej części rozporządzenia możemy przeczytać, iż obowiązek ten nie stosuje się np. "w przypadku duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania".

Źródło informacji www.gov.pl.