Parafia NMP Królowej Anielskiej

Adres parafii

ul. Cmentarna 1
Kalej 42-130
Polska

Adres kościoła na mapie - nawigacja
Parafia
w Kalei
Kontakt tel. (proboszcz, kancelaria)
Metropolia

Częstochowska

Dekanat
truskolaski

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Anielskiej w Kalei

Msze św. w niedzielę

8:00, 10:00, 12:00, 16:00

Msze święte w dni powszednie

17:30

Aktualizacja danych
Ocena parafii
Średnia: 4.4 (9 głosów)
Parafia na mapie
ulica Cmentarna 1, 42-130, Kalej, Wręczyca Wielka, Powiat Kłobucki, Woj. Śląskie 1, 42-130 Wręczyca Wielka POL

Orszak Trzech Króli tradycyjnie odbywa się w 6 stycznia każdego roku. W 2021 jest to środa i jest to dzień wolny od pracy. 6 stycznia Kościół obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego.

Tradycyjnie jak z każdym początkiem roku księża zaczynają informować w ogłoszeniach parafialnych o "chodzeniu po kolędzie".

Zgodnie z dekretem opublikowanym 16 grudnia 2020 przez Kongregację do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz komunikatem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski opublikowanym po spotkaniu online dnia 17 grudnia 2020 Kongregacja udziela zgody biskupom diecezjalnym na zezwolenie swoim p

Święta Bożego Narodzenia to czas pojednania człowieka z Bogiem, a także z drugim człowiekiem. Zgodnie z tradycją, spotykamy się przy wigilijnym stole, aby wspólnie przeżywać ten wyjątkowy, świąteczny czas. A tym, których zabraknie przy stole, wysyłamy bożonarodzeniowe życzenia.

Od wieków rodziny zbierają się przy wigilijnym stole, aby wspólnie i uroczyście oczekiwać na przyjście Pana Jezusa na świat. Wokół Wigilii urosło wiele tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Większość z nich ma odzwierciedlenie w Piśmie Świętym.

Mimo że świat idzie do przodu, tradycja rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole się nie zmienia. Od wielu pokoleń nie zmienia się także tradycja 12 potraw wigilijnych. Jakie to potrawy, co symbolizują i skąd w ogóle wzięła się ta liczba?

Uczestnicząc w celebracji mszalnej, zazwyczaj nie skupiamy się na gestach i postawach, które są tożsame dla poszczególnych jej etapów. Nie analizujemy ich znaczenia i nie zastanawiamy się nad ich wagą. Są one wyuczone, podpatrzone już od czasów dziecięcych od naszych opiekunów.

Przyjmowanie Komunii Świętej okazuje się być sporym polem do wymiany argumentacji. Zwolennicy najbardziej obecnie tradycyjnej metody przyjmowania Komunii Św. do ust, często nie akceptują, jak uważają, modernistycznego sposobu podawania Komunii do rąk wiernego.

Parafie w okolicy

Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP  - Częstochowa - ul. Wielkoborska 123 - 4.01km
Parafia św. Franciszka z Asyżu  - Częstochowa - ul. Luba 26 - 4.38km
Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła  - Grodzisk - ul. Ogrodowa 58 - 4.49km
Parafia św. Jana Chrzciciela  - Libidza - Kościelna 4 - 4.72km
Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła  - Częstochowa - ul. Wręczycka 128/132 - 4.85km