Jak przyjąć księdza po kolędzie?

Tradycyjnie jak z każdym początkiem roku księża zaczynają informować w ogłoszeniach parafialnych o "chodzeniu po kolędzie". Kolęda, czyli wizyta duszpasterska u poszczególnych rodzin parafialnych odbywa się zawsze w styczniu (w 2022 z powodu ciągle trwającej pandemii może to wyglądać inaczej w poszczególnych parafiach). W tym okresie przeważnie kancelaria parafialna nie pracuje w wyznaczonych godzinach, a parafianie proszeni są, aby sprawy załatwiać u księdza bezpośrednio po mszy świętej.

ksiądz po kolędzie

W ogłoszeniach parafialnych ksiądz informuje które miejscowości (ewentualnie jakie ulice) będą odwiedzane przez księży w wyznaczonym dniu stycznia (przeważnie od poniedziałku do piątku, czasem w sobotę). Już coraz rzadziej spotyka się kierowanie do parafian przez księdza prośby o zorganizowanie transportu, czyli aby odebrać księdza spod parafii i zawieść na miejsce odbywania się danego dnia wizyty duszpasterskiej. Nowi parafianie w parafii proszeni są, aby powiadomili po mszy świętej, że chcą przyjąć księdza lub ewentualnie sami zaprosili go dnia kiedy będzie odbywać się kolęda. 

Kolęda - Jak przygotować się do wizyty księdza?

W wyznaczonym dniu kolędy powinniśmy zadbać o to, aby ksiądz nie miał wątpliwości, czy chcemy aby nas odwiedził. Często praktykowanym zwyczajem przez parafian jest po prostu "wyglądanie księdza", czyli sprawdzanie przez okno, czy wychodzenie przed dom co jakiś czas i sprawdzanie czy ksiądz nie wychodzi właśnie od sąsiada. Czasem warto ustalić wcześniej z jakimś sąsiadem, aby dał znać np. przez SMS, że ksiądz właśnie od niego wyszedł. Niestety bywa tak, że ksiądz informuje w ogłoszeniach parafialnych, że księża będą odwiedzać parafian od danej godziny np. od 15:00, ale bywa, że nie wiadomo od jakiej strony ulicy, ilu dokładnie księży, od jakiej klatki w bloku, od której strony ulicy. Wynika z tego potem, że np. spodziewany się że odwiedzi nas o 17:00, a przychodzi o godzinę później, albo wcześniej, bo jakiś sąsiadów np. nie było.

Co przygotować na wizytę duszpasterską?

Przyjmując gościa w domu zawsze czynimy pewne przygotowania, raz większe raz mniejsze. Oczywiście przeważnie trochę inaczej przygotowujemy się do spotkania z osobą nam bliską, bliskim znajomym, a trochę inaczej z kimś kto odwiedza nas niezbyt często, a jeszcze inaczej jeśli jest to ksiądz "po kolędzie". Ponieważ ksiądz "po kolędzie" odwiedza parafianina tylko raz w roku warto zadbać, aby to spotkanie było udane i miało właściwą formą zalecaną przez Kościół.

Pamiętaj:

  • nakryj stół białym obrusem,
  • przygotuj na nim Pismo Święte, krzyż, świece, naczynie z wodą święconą i kropidło. Jeśli nie masz wody święconej przygotuj w naczyniu zwykłą wodę i uprzedź o tym fakcie księdza (ksiądz ją poświęci).

Oczywiście należy zadbać o porządek w domu. Ubierz się tak, aby pokazać swoim strojem, że szanujesz swojego gościa. Ksiądz po przywitaniu się z całą rodziną odmówi wspólną modlitwę, poświęci domowników. Następnie przychodzi czas, gdzie można porozmawiać na różne tematy. Z pewnością jest to dobry moment, aby porozmawiać o sprawach związanymi właśnie z parafią, z kościołem, parafialnym cmentarzem, zaplanowanymi działaniami na parafii i w kościele. Pamiętajmy o tym, aby księdzu zaproponować chociaż coś do picia (wodę, kawę, herbatę). Z drugiej strony biorąc pod uwagę, że każdy parafianin proponuje to ksiądz tego dnia z pewnością w większości przypadków odmówi więc nie miejmy mu tego za złe.

Kolęda to również czas, gdzie parafianie mogą przekazać księdzu datek pieniężny na cele jakie planuje wykonać proboszcz w rozpoczynającym się roku. Z pewnością ma w planach jakieś remonty np. parafii, kościoła, kaplicy lub na cmentarzu. Ogólnie przyjęte jest przekazanie najlepiej w kopercie tzw. "co łaska".

Kup zestaw kolędowy

Kup srebrny obraz / obrazek Świętej Rodziny