Czym są Dni Krzyżowe i ile trwają?

Dni Krzyżowe przypadają na poniedziałek, wtorek i środę przed Uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego. W tych dniach wierni modlą się o urodzaj, zachowanie od klęsk żywiołowych, za kraje głodujące i o błogosławieństwo Boże we wszelakiej pracy.

W trakcie obchodów Dni Krzyżowych śpiewana jest litania do Wszystkich Świętych. Dawniej modlitwy błagalne były kierowane w trakcie procesji, które przemieszczały się między przydrożnymi  krzyżami, kaplicami i kościołami, stąd wzięła się nazwa Dni Krzyżowe. Poszczególnym dniom towarzyszą intencje, w których odprawiana jest msza święta. W poniedziałek  w intencji zasiewów, we wtorek  o uświęcenie pracy ludzkiej, a w środę za kraje głodujące. W tym roku 2021 Dni Krzyżowe wypadają w dniach 10, 11 i 12 maja.