Czy 15 sierpnia 2021 trzeba iść do kościoła?

15 sierpnia 2021 r. jest ustawowo dniem wolnym od pracy, który w tym roku wypada w niedzielę. W kalendarzu pod tą datą zapisano nie tylko ważne święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ale też  państwowe święto Wojska Polskiego dla upamiętnienia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 r. W tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia NMP jest nazywana świętem Matki Boskiej Zielnej. 15 sierpnia zamknięte będą prawie wszystkie sklepy i obiekty usługowe, ale mogą działać punkty gastronomiczne.

Święto Matki Boskiej Zielnej należy do świąt nakazanych. Zatem wszyscy praktykujący katolicy mają obowiązek udania się do kościoła 15 sierpnia i uczestniczenia we Mszy świętej. Osoby wierzące powinny też tego dnia powstrzymać się od wykonywania cięższych prac. W tę szczególną niedzielę należy koncentrować się przede wszystkim na pielęgnowaniu swojej relacji z Bogiem, umacnianiu więzi ze wspólnotą parafialną i na rozważaniu tajemnicy Wniebowzięcia NMP.  Warto wiedzieć, że Msza święta wieczorna dnia poprzedniego czyli 14 sierpnia w Wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, liczy się już jako Msza niedzielna. Zatem każdy wierzący na pewno znajdzie sposób, żeby zadośćuczynić obowiązkom wynikającym z zapisów prawa kanonicznego.