Cud krwi św. Pantaleona

Cud krwi św. Pantaleona

Co roku 27 lipca do klasztoru Encarnación w Madrycie przybywają wierni, aby być świadkami niezwykłej przemiany krwi świętego Pantaleona. Zakrzepła krew znajdująca się we fiolce przybiera postać płynną. Pantaleon jest patronem lekarzy, pielęgniarek i osób samotnych.

 

Święty Pantaleon pochodził z Nikomedii (dzisiejsze tureckie miasto Izmit). Był lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiliana. Kiedy został chrześcijaninem i zaczął leczyć chorych bezpłatnie, stał się obiektem zazdrości i nienawiści innych medyków. Był więziony i torturowany, a mimo to nie wyrzekł się swojej wiary. Nie zdołał go obronić nawet cesarz. W końcu ścięto go pod suchym figowym drzewem, które zroszone krwią męczennik zakwitło. Śmierć Pantaleona nastąpiła około 305 roku. Jego ciało namaszczono mirrą i pochowano poza miastem. Później szczątki zostały przeniesione do Konstantynopola, gdzie są czczone do dziś.

 

Istnieje jeszcze jedna fiolka z krwią świętego Pantaleona. Ta druga jest przechowywana w Ravello we Włoszech i również 27 lipca każdego roku ulega przemianie. Tradycyjne przekazy mówią, że pobożna niewiasta z Nikodemii zebrała krew z mlekiem, która spłynęła ze ściętej głowy Pantaleona. Już wówczas krew ta musiała przejawiać niezwykłą aktywność, gdyż kupcy podróżowali do Nikodemii, żeby ją zdobyć.