Chrześcijańska symbolika kwiatów lata

chrześcijańska symbolika kwiatów lata

Kwiaty często pojawiają się w chrześcijańskiej religii i sztuce. Już kwiat sam w sobie jest przedstawieniem początku i końca. Warto wiedzieć jaka symbolika stoi za poszczególnym gatunkami kwiatów, żeby pełniej rozumieć sens malowideł, rzeźb oraz tekstów chrześcijańskich, w których one  występują.

Lilia – reprezentuje Ciało Chrystusa, jest atrybutem Zwiastowania, występuje jako symbol niewinności, godności królewskiej i niepokalanego poczęcia. Ze względu na swoje piękno i cudowną woń jest przyrównywana do Maryi.

Goździki – pachnące kwiaty goździków są odnoszone do urody i cnót Maryi. Swoją symboliką wyrażają wierność, prawdziwą i czystą miłość oraz uprzejmość. Goździk wpięty we włosy, albo w formie wieńca jest metaforą zaręczyn i zaślubin.

Peonia – bywa nazywana Świętą Różą ze względu na swoją urodę i woń. Inna nazwa peonii to Święta Róża Maryi Panny, bo kwiat ten poświęcono Maryi właśnie. Teolodzy dopatrują się tu nawiązań do koncepcji św. Ambrożego, że róże w raju nie mają kolców.

Mak – ze swoimi płatkami w intensywnej czerwieni jest symbolem krwi Chrystusa. Krzyż na główkach maku bywa odczytywany jako nawiązanie do Męki Pańskiej. Mak jest też używany jako metafora śmierci ze względu na usypiające właściwości tej rośliny.

Szałwia – z jej kwiatem i uzdrawiającymi właściwościami wiąże się piękna legenda, że szałwia okryła Dzieciątko Jezus przed wysłannikami okrutnego Heroda i dlatego otrzymała moc uzdrawiania ludzi. Symbolizuje zbawienie oraz ratunek.

Dziewanna – fioletowa dziewanna znana jest jako „bielizna Adama”, ponieważ nią nakrył swą nagość, gdy splamił się grzechem. Ponadto dziewanna jest wymieniana pośród roślin maryjnych ze względu na piękny zapach i dobra, które oferuje.

Słonecznik – ten wysoki kwiat o intensywnie żółtej barwie jest symbolem miłości do Boga. Tak jak słonecznik zwraca się w stronę słońca, tak dusze chrześcijan nieustannie zwracają swoje myśli i modlitwy w stronę Boga.