Boże  Ciało 2021 – Obostrzenia. Czy odbędą się procesje?

Boże Ciało 2021

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej jest świętem ruchomym obchodzonym 60 dni po Wielkanocy. W roku 2021 przypada na dzień 3 czerwca. Jest to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt w Kościele Katolickim.

Obchodzi się je od ustanowienia przez papieża Urbana IV w 1264 r. bullą „Transiturus”. W Polsce wprowadził je biskup Nanker w 1320 r. na synodzie w Krakowie. Jest to święto nakazane, więc katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. W Polsce dzień Bożego Ciała jest ustawowo wolny od pracy.

W zeszłym roku procesje Bożego Ciała zostały odwołane i wielu wiernych na pewno zastanawia się czy procesje odbędą się w tym roku. I chociaż obostrzenia pandemiczne wpływają na kształt uroczystości Bożego Ciała również w 2021 r., to będzie możliwe uczestniczenie w procesjach na zasadach ustalanych przez poszczególne diecezje. Proboszczowie mogą organizować procesje na świeżym powietrzu na terenach przykościelnych przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Jeśli jednak procesja ma wyjść na ulice, wówczas powstaje obowiązek powiadomienia władz samorządowych i skonsultowania decyzji o procesji z sanepidem.

W Warszawie nie odbędzie się procesja centralna. Procesje w poszczególnych parafiach zostały pozostawione gestii proboszczów i ich roztropności, jeśli się odbędą, to z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych.

Za to w Krakowie procesja Bożego Ciała odbędzie się i rozpocznie mszą świętą przed katedrą Wawelską, a zakończy przed bazyliką Mariacką. Archidiecezja krakowska nie wydała też wytycznych dla parafii w kwestii obchodów Bożego Ciała.

Procesja centralna odbędzie się również w Poznaniu, wyruszy około godziny 10.40.  Natomiast Archidiecezja katowicka zakomunikowała, żeby nie łączyć procesji, każda parafia ma zalecenie organizowania jej we własnym zakresie.

W Kościołach nadal obowiązuje limit 15 wiernych na metr kwadratowy, dystans i  obowiązek noszenia maseczek. Na zewnątrz obowiązek noszenia maseczek jest podtrzymany w sytuacji, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu 1,5 m pomiędzy osobami.

Tematyk artykułu: Boże Ciało obostrzenia, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, Boże Ciało 2021, Boże Ciało 2021 kiedy, procesja Boże Ciało 2021.