11 czerwca 2021 - Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

W piątek 11 czerwca 2021 r., przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, symbolu miłości i miłosierdzia Boga dla ludzkości. Święto owo na cały Kościół rozszerzył w 1856 r. papież Pius IX. Od 1995 r. jest obchodzone w piątek po oktawie Bożego Ciała. Kult Serca Jezusowego ma w Kościele bardzo długą tradycję. Prawdopodobnie można go wywieść już od pierwszych chrześcijan. Prymas Polski kard. Wyszyński podkreślał, że pierwszą czcicielką Serca Jezusa była Maryja.

Swoją genezą nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa sięga Ojców Kościoła w tym św. Ambrożego, św. Hieronima, św. Augustyna, św. Ireneusza, św. Hipolita Rzymskiego i św. Justyna Męczennika. W XI w. nabożeństwo to było odnotowywane w pismach klasztorów benedyktyńskich i cysterskich. Obchodzona współcześnie Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa ma swoje bezpośrednie źródło w objawieniach świętej Małgorzaty Marii Alacoque, które Kościół przyjął jako prawdziwe. Pan Jezus polecił tej francuskiej zakonnicy, aby podjęła starania o ustanowienie w Kościele święta Jego Serca, w piątek po oktawie Bożego Ciała.

3 czerwca 1921 r., po odzyskaniu przez Polskę niepodległości biskupi dokonali aktu poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Jezusa, co nastąpiło równocześnie z konsekracją świątyni Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. O tych wydarzeniach przypomniał List Episkopatu Polski wystosowany na kilka dni przed 11 czerwca 2021. Biskupi „zebrani na plenarnym zebraniu Konferencji Episkopatu Polski uroczyście ponowią akt poświęcenia Polski Sercu Jezusa. W tym samym dniu zostanie on odnowiony we wszystkich polskich parafiach, które przygotowywały się do tego wydarzenia przez ostatnie miesiące”. Ponowienie w/w aktu będzie miało miejsce w Bazylice oo. Jezuitów w Krakowie 11 czerwca o godzinie 18.00 z udziałem całego Episkopatu. Transmisji z tej uroczystości można spodziewać się m.in. na kanale YT „Jezuici Kraków”: